Roto

Firma ROTO została założona przez Willhelma Franka w roku 1935 w Stuttgarcie w Niemczech. ROTO jest obecnie liderem technologii budowlanych, jednym z wiodących na świecie producentów okien dachowych, systemów solarnych i schodów strychowych. Grupa ROTO FRANK AG posiada zakłady produkcyjne w Niemczech, Austrii, Francji, na Węgrzech, Słowacji, w Polsce, USA oraz blisko osiemdziesiąt przedstawicielstw handlowych w trzydziestu dziewięciu krajach świata. Dwa działy: okucia do okien i okna dachowe mają na niemal wszystkich największych rynkach świata przedstawicielstwa handlowe w postaci własnych biur lub są obecne poprzez współpracę z partnerami handlowymi. Kapitał zakładowy ROTO FRANK AG wynosi 50 milionów euro. Firma ROTO-Frank istnieje w Polsce w postaci dwóch wyraźnie wyodrębnionych działów: okucia budowlane oraz okna dachowe i systemy solarne.

Dwie dziedziny działalności:

  1. Technika okuć budowlanych
    • Okucia do okien i drzwi balkonowych
    • Zamki i zawiasy do drzwi wejściowych
    • Okucia do okiennic
    • Elementy budowlane
  2. Okna dachowe i systemy solarne
    • Okna dachowe
    • Schody strychowe
    • Schody kręte
    • Technika przetwarzania energii słonecznej

Przedstawicielstwo Koncernu Roto w Polsce zostało utworzone w 1991 roku wraz z tworzeniem się dogodnych warunków dla rozwoju gospodarki rynkowej. W roku 1995 utworzona została spółka handlowa Roto Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o., 100% kapitału Roto Frank AG, zajmująca się dystrybucją na terenie Polski produktów z całościowej oferty Roto Frank AG: okuć budowlanych, okien dachowych i schodów składanych.

Okna Dachowe Obrotowe

Są to okna dachowe ze skrzydłem obrotowym zamocowanym dokładnie w poziomej osi okna. Najnowszy produkt: Okno obrotowe 435 to okno dopasowane wymiarowo i sposobem wykończenia do okien wysokoosiowych, dzięki czemu idealnie nadaje się do różnorodnych typów połączeń, w tym także wielokrotnych, polecane do zastosowania zwłaszcza w miejscach trudno- lub niedostępnych, jak np. górne partie dachu, które wymagają doświetlenia. Wymiary i sposób wykończenia okna pozwalają na optymalne wykorzystanie oferowanych funkcji i zalet. Podwójna szyba termoizolacyjna wypełniona argonem. W standardowym wyposażeniu okna 435 szyba o parametrze przepuszczalności cieplnej Ug=1.1W/(m²K) – w zimie chroni mieszkanie przed utratą ciepła, a latem przed przegrzewaniem. W katalogu produktów Roto okna obrotowe są oznaczone numerem 4.., następnie należy zwrócić uwagę na cyfry występujące po tym numerze i tak:

  • Pierwsza cyfra w trzycyfrowym systemie oznacza numer serii 4..
  • Druga cyfra oznacza ilość rygli okna 43.
  • Trzecia cyfra rodzaj szklenia, np. 435
  • Litera oznacza rodzaj materiału, z jakiego wykonane jest okno: drewno (H) lub PVC (K) – 435 H/K

435K

Wykonane jest z trwałego i odpornego PVC, nie wymaga zabiegów konserwacyjnych i jest idealnym rozwiązaniem w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia czy łazienka na poddaszu. Zaś miłośnikom naturalnego budulca, jakim jest drewno, polecamy okno obrotowe 435H, aby mogli cieszyć się urokiem niepowtarzalnej atmosfery tradycyjnie urządzonego poddasza. Wybór bez ograniczeń! Udoskonalone okno obrotowe 43. to najlepsza na rynku oferta w tej grupie okien. W cenie standardu: szyba termoizolacyjna (Ug=1,1 W/(m²K)), powłoka lakiernicza o podwyższonej wytrzymałości i nowa klamka DecoLine.

62.H/64.K

Obrotowe okna dachowe o centralnie położonej osi obrotu dostosowane są do łączenia w kombinacjach wielokrotnych z oknami dachowymi typu 84. Ponieważ nie każde okno, zwłaszcza w zabudowie wielokrotnej, musi skupiać wszystkie funkcje, okna typu 6.. posiadają tylko niezbędne dla prawidłowego i wygodnego działania podstawowe skrzydło obrotowe z komfortową pozycją do mycia oraz szczeliną wentylacyjną, zablokowaną klamką. Zastosowanie identycznych profili drewnianych lub z tworzywa, jak w typie 84., oraz wymiary umożliwiające łączenie okien obydwu typów w zabudowie wielokrotnej. Okna te powstały z myślą o stworzeniu korzystniejszej cenowo alternatywy dla typu okien dachowych z najwyższej półki.

Okna dachowe uchylno-obrotowe

Okno to łączy w sobie skrzydło obrotowe i uchylne (z dwiema osiami obrotu). W klasycznych oknach obrotowych oś obrotu umieszczona jest po środku okna, co może stanowić pewną niedogodność – nie można stać przy otwartym oknie w pozycji wyprostowanej. Okno uchylno-obrotowe można uchylać, otwierać, wyglądać przez nie i myć je w pozycji wyprostowanej. Wszystkie te funkcje: uchylanie, wysokoosiowy obrót, automatycznie blokowana pozycja do mycia, a nawet ustawienie dwustopniowej szczeliny wentylacyjnej obsługiwane są przez właściwe ustawienie wielofunkcyjnej klamki wygodnie umieszczonej u dołu skrzydła. Jako jedyne okno dachowe z okuciem obwiedniowym łączy ono wszystkie, do najdrobniejszych szczegółów przemyślane i dopracowane funkcje, w mechanizmie centralnego zamka.

W katalogu produktów Roto okna uchylno-obrotowe są oznaczone numerem 8.., następnie należy zwrócić uwagę na cyfry występujące po tym numerze i tak:

  • pierwsza cyfra w trzycyfrowym systemie oznacza numer serii 8..
  • druga cyfra oznacza ilość rygli okna 84.
  • trzecia cyfra rodzaj szklenia, np. 847
  • litera oznacza rodzaj materiału, z jakiego wykonane jest okno: drewno (H) lub PVC (K) – 847 H/K

84.K z trwałego i odpornego PVC nie wymaga zabiegów konserwacyjnych i jest idealnym rozwiązaniem w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia czy łazienka na poddaszu. Zaś miłośnicy naturalnego budulca, jakim jest drewno, ulegną urokowi niepowtarzalnej atmosfery tradycyjnie urządzonego poddasza za sprawą okna 84.H. Wybór bez ograniczeń!

849 H/K wyposażone w potrójną szybę termoizolacyjną (dotychczas stosowane były tu pakiety podwójne) wypełnioną kryptonem (dotychczas argon). Współczynnik izolacyjności cieplnej nie ma sobie równych i wynosi Ug= 0,7 W/(m2K), zaś całe okno ma współczynnik przenikalności cieplnej Uw = 1,0 W/(m2K). Dzięki temu mieszkanie na poddaszu chronione jest przed utratą ciepła, co w efekcie daje znaczne oszczędności energii grzewczej. Dodatkowym walorem okna niskoemisyjnego jest specjalna warstwa pirolityczna na zewnętrznej szybie, która sprawia, że ciepło nie wydostające się na zewnątrz ogrzewa ją, co z kolei ogranicza skraplanie pary wodnej na szybie – była to dość uciążliwa przypadłość okien o zwiększonych parametrach izolacyjnych. Niskoemisyjne okno dachowe dostępne jest w 9 rozmiarach.

Okna dachowe wysokościowe

Okno wysokościowe jest oknem obrotowym z osią umieszczoną w 3 wysokości skrzydła. Skrzydło wyniesione ponad połać dachu dzięki zastosowaniu siłowników teleskopowych otwiera się lekko i „nie wchodzi” podczas obrotu do pomieszczenia. Można zatem otwierać okno bez obaw o guza na głowie i wyglądać przez nie w pozycji wyprostowanej.

W katalogu produktów Roto okna wysokościowe są oznaczone numerem 7.., następnie należy zwrócić uwagę na cyfry występujące po tym numerze i tak:

  • pierwsza cyfra w trzycyfrowym systemie oznacza numer serii 7..
  • druga cyfra oznacza ilość rygli okna 73.
  • trzecia cyfra rodzaj szklenia, np. 735
  • litera oznacza rodzaj materiału, z jakiego wykonane jest okno: drewno (H) lub PVC (K) – 735 H/K

735 H/K Wyższa oś obrotu umożliwia łatwiejszy dostęp do okna, a komfortowa pozycja do mycia po obrocie o 135° podnosi bezpieczeństwo użytkowania, zatem nie trzeba się schylać! Nie ma obaw, że skrzydło zatrzaśnie się samoistnie, bo wyposażone zostało w system siłowników pneumatycznych, a obsługa wszystkich funkcji odbywa się poprzez klamkę DecoLine w dolnej części skrzydła. Wysokościowe okno dachowe dostępne jest w dwóch wersjach materiałowych – w zależności od charakteru i wystroju wnętrza: drewno lub PVC.

Wyłazy

Wyłazowe okna połaciowe świetnie doświetlają poddasze, dają możliwość przewietrzania go oraz zapewniają bezpieczne i wygodne wychodzenie na dach na czas prac konserwacyjnych.

WDA 315 Występują w wersji z drewna (H) lub PVC (K). Dostosowany do wszystkich typów dachów o spadku 15°-85°. Skrzydło wyłazu otwiera się na bok w zależności od zamówienia – na prawo lub lewo. Zastosowany siłownik pneumatyczny ułatwia z jednej strony otwieranie skrzydła, z drugiej zaś stabilnie zabezpiecza je przed przypadkowym zatrzaśnięciem, otwierając bezpieczną drogę na dach. Niezwykle korzystne parametry techniczne i izolacyjne (np. szyba termoizolacyjna „AlpineStart” U=1,1 W/ m2K) pozwalają na wykorzystanie wyłazu zarówno w pomieszczeniach nieużytkowych jak i mieszkalnych. Wysoka estetyka wykończenia i możliwość montażu wewnętrznej rolety, żaluzji lub story plisowanej sprawiają, że wyłaz służyć może również jako pełnowartościowe okno w Państwa mieszkaniu na poddaszu.

WDL 210 Lucarno Jest to niezwykle atrakcyjna cenowo oferta. Dostępne w dwóch rozmiarach okno, wyposażone w szybę zespoloną, dzięki zastosowaniu klapowego otwierania służyć może jako wyłaz do sporadycznego wyjścia na dach, np. w celu przeprowadzenia okresowych prac konserwacyjnych. Wypełni on światłem strych i zapewni dopływ świeżego powietrza. Intensywność wietrzenia możemy regulować przez trzy możliwe położenia klamki, którą w razie potrzeby, dla ułatwienia dostępu do dachu, można też całkowicie odłączyć. Bardzo łatwe w montażu, dostosowane jest do wszystkich typów dachów o spadku 15°-65° (przy zamówieniu należy określić rodzaj pokrycia – płaskie lub faliste).

Akcesoria wewnętrzne

Rolety tkaninowe Tkanina dekoracyjna w wyjątkowo funkcjonalnej roli. To nie tylko element upiększający wnętrze, ale przede wszystkim ochrona przed oślepiającym słońcem i sposób na odrobinę prywatności. Doskonała zarówno do pokoju dziecięcego jak i wytwornego salonu. „Standard” z dolną listwą w kolorze aluminium i z haczykami blokującymi roletę w trzech wybranych położeniach. „Exclusiv” dodatkowo z blendą górną, maskującą rolkę tkaniny. Roleta do okien obrotowych może przyjmować trzy blokowane haczykami położenia. Roleta exclusiv do okien wysokoosiowych i uchylno-obrotowych wyposażona jest dodatkowo w boczne prowadnice i mechanizm „multistop” – roletę można ustawić płynnie w dowolnym położeniu. Tkaniny zmywalne ze 100% wysokogatunkowego poliestru o trwałym wybarwieniu w szerokiej palecie kolorów i deseni, do obydwu wersji rolety tkaninowej – standard i exclusiv.

Rolety zaciemniające multistop Doskonałe rozwiązanie na drzemkę w słoneczne popołudnie lub przedłużyć noc o poranku. Wyczaruj mrok w sypialni Twojego dziecka, by łatwiej było mu zasnąć także w dzień. Roleta zaciemniająca stworzy Ci niemal fotograficzną ciemność, idealną do pokazu slajdów lub prezentacji z rzutnika. Blenda górna i listwy boczne w kolorze aluminium całkowicie eliminują dostęp światła do pomieszczenia. Zastosowany mechanizm multistop pozwala na rozwinięcie rolety i zasłonięcie okna do dowolnie wybranego położenia. Tkanina rolety zaciemniającej powleczona jest od drugiej strony aluminiową, reflektorową warstwą, odbijającą światło i promieniowanie cieplne (dla niektórych deseni – białą warstwą nieprzepuszczalną dla światła).

Żaluzje

Żaluzja to najtańszy sposób na dekorację wnętrza i ochronę prywatności. Ustawiając lamele żaluzji pod wybranym kątem możemy regulować nasłonecznienie wnętrza. Od delikatnego przytłumienia wpadającego światła w słoneczny dzień po stworzenie chłodnego półmroku. Dostępne w trzech kolorach żaluzje podkreślają nowoczesną linię wystroju wnętrza. Z racji materiału, z którego są wykonane, znakomicie zdają egzamin w łazience lub kuchni.

Akcesoria zewnętrzne

Markizy

Markiza znacznie poprawia klimat pomieszczeń na poddaszu w letnie, upalne miesiące. Rozpięta nad oknem siateczka z włókna szklanego, powleczona odpornym na działanie czynników środowiska tworzywem, pochłania i odbija promieniowanie cieplne zanim dotrze ono do szyby. Możesz w cieniu pozostawać w kontakcie z otoczeniem, gdyż ażurowa struktura markizy nie zasłania widoku za oknem.

Rolety zewnętrzne

Roleta Roto to precyzyjnie współdziałający z komfortowymi oknami dachowymi Roto. Spośród innych dostępnych na rynku rolet wyróżnia się tym, że nawet przy opuszczonej rolecie okno można bez problemu otworzyć i ustawić w pożądanym położeniu – np. po to, by przewietrzyć mieszkanie lub wychylić się przez okno bez konieczności zwijania rolety.

We współpracy z renomowanym studiem projektowym powstał produkt, który jest dopasowany do wyglądu dachu bez rzucającą się w oczy i bez sprawiania wrażenia niedopasowanego elementu. Miarodajną tego przyczyną w porównaniu do zwyczajnych modeli jest znacznie mniejsza obudowa rolet. Za pomocą opatentowanego procesu produkcji udało się konstruktorom zmniejszyć promień kąta pancerza rolety. Na takiej samej zasadzie profile z jednocianowego aluminium, obustronnie przyklejone do przezroczystej tkaniny nośnej o dużej wytrzymałości, a później sprasowane, znalazły zastosowanie w przemyśle lotniczym przy budowie skrzydła. Taka technika zapewnia zarówno w lotnictwie, jak i w produkcji rolet, szczególnie lekką i stabilną konstrukcję i zapobiega przymarzaniu piór nawet w najniższych temperaturach (System AntiFrost).

Przy budowie nowej rolety stosuje się płytki aluminiowe różnych promieni – mniejsze w wewnętrznym zwojeniu a większe zewnętrznym. W ten sposób pancerz zwija podobnie ciasno jak materiał do markiz – zbędne są zawiasy między piórami rolety. Dodatkowym komfortem jest silnik 230 V. Poprzez podłączenie bezpośrednio do sieci, użytkownik ma wybór w systemach włączania. Układ przeciwwłamaniowy gwarantuje maksymalną pewność działania oraz chroni silnik. Poprzez również dostępny układ zasilany energią słoneczną i sterowany falami radiowymi, zbędne jest poprowadzenie przewodów sterowniczych. W przypadku, jeśli okno położone jest na nienasłonecznionej stronie dachu, moduł solarny może być zamontowany na jego słonecznej stronie. Poprowadzenie kabli elektrycznych jest również niewidoczne i przebiega pod dachówkami.

System solarny Roto Sunroof to system oparty na kolektorach modułowych, umożliwiający dopasowanie powierzchni pola kolektorów do zapotrzebowania – od dwóch kolektorów SRK 10/20 zapewniających ciepłą wodę w domu jednorodzinnym, do dużych powierzchni kolektorów wspomagających ogrzewanie domu i wody w basenie. Dodatkowo, jeśli projekt przewiduje montaż systemu z oknami dachowymi, z Roto istnieje możliwość zintegrowania obu rozwiązań w idealnie dopasowaną całość. System solarny ROTO został zaprojektowany specjalnie dla warunków klimatycznych Europy Środkowo-Wschodniej i zapewnia do 70% rocznego zapotrzebowania na energię do ogrzewania wody użytkowej. System składa się z kolektorów słonecznych, regulatora elektronicznego, stacji solarnej i zasobnika. Energia słoneczna jest „zbierana” za pomocą kolektorów, przekazywana do płynu będącego nośnikiem ciepła i przenoszona za pomocą pompy do zasobnika, w którym ciepło jest magazynowane do późniejszego użycia. Dzięki temu z energii zgromadzonej w zasobniku można korzystać również po zachodzie słońca!

Więcej informacji